O NÁS


„Nejlepší muzikant je ten, který umí hrát jako profík a má srdce amatéra.“

Stanislav Řápek

Historie

Dechový orchestr "Bořanka" vznikl v roce 1977 z nadšení několika hudebníků, kteří v prudkém rozvoji tanečních skupin a decibelů chtěli zachovat i přiblížit melodičnost a krásu lidové písničky. Název této dechovky byl odvozen od pojmenování jedné obce Středočeského kraje Bořanovice, kde několik členů orchestru včetně vedoucího Stanislava Řápka st. bydlí nebo bydlelo. Název "Bořanka" vymyslela manželka kapelníka Drahomíra. Jako znělka kapely bylo zvoleno trio písně od Karla Valdaufa Štěstí v písni, které začíná slovy "Kdo má rád tu českou písničku ...".

Dle vyjádření odborníků v oblasti dechové hudby dosáhl tento soubor výtečných úspěchů. Bořanka se v krajské soutěži hudeb v Lysé nad Labem v r. 1981 umístila na 1. místě a zajistila si tak postup mezi nejlepších osm kapel do celonárodní soutěže "O zlatou Křídlovku" v Českých Budějovicích. Diplomy s uznáním "Za rozvoj Kmochova Kolína" svědčí o tom, že i na tomto velkém setkání hudebníků si našla kapela Bořanka své místo.

Dalších vystoupení Bořanky bylo na stovky. Jmenujme například výstavu Země živitelka v Českých Budějovicích, mírové slavnosti v Houštce, autorské koncerty se známými skladateli (Vítů, Vejvoda, Kubeš, Doško), májové slavnosti, zájezdy do Německa, koncerty a estrády, pietní akty, pohřby, taneční zábavy, Vlachovku, apod. V roce 1989 oslavila Bořanka své 1 000. vystoupení. Různých diplomů a ocenění má kapela velké množství, ale nejdůležitější jsou ty, co zůstanou v srdcích posluchačů. V posledních letech je znát, že lidová a dechová hudba dostává na frak, hlavně v Praze a okolí. Válcuje ji hudba elektrická, počítačová. Pochopitelně lidovku nemůže počítač nikdy nahradit, protože nemá srdce. Dobří hudebníci mají málo příležitostí, taneční sály byly zrušeny, korporace se rozpadají a bůh ví, co je ještě příčinou. Většina mladých má radši elektrické nástroje, než aby se učili na nástroje dechové (trubky, klarinety, pozouny, apod.)

Stanislav Řápek


Současnost

Dříve, než kapelník dechové hudby Bořanka Stanislav Řápek starší odešel 21. srpna 2016 do muzikantského nebe, stihnul za sebe vychovat dva nástupce, syny Libora a Stanislava. Oba se po vzoru svého otce učili hrát na trubku a po jeho odchodu kapelu převzali. Díky tomu Bořanka pokračuje ve své tradici. Hraje při nejrůznějších příležitostech, jako jsou masopusty, májové oslavy, taneční zábavy, posvícení či nejrůznější posezení, například tzv. "odpolední čaje" pro důchodce a v neposlední řadě na pohřbech. Členové kapely také rádi chodí troubit do kostelů, hlavně o vánočních svátcích, a na závěr roku hrají Rybovu mši v kostele v Líbeznicích. Nejen synové pana Řápka jsou však zárukou, že lidová a dechová hudba má i dnes lidem co říci. Hudební základy a lásku k českým písničkám stihnul totiž předat i svým dvěma vnoučatům od syna Libora, Adélce a Jakubovi, kteří si již s Bořankou a svým dědou ještě za jeho života také zahráli. Jistě by měl radost, kdyby věděl, že v tom dál pokračují. A kdo ví, třeba i potomci mladšího Stanislava, dcera Elenka a Standa nejmladší budou jednou muzikanty. 

42. výročí kapely, které připadlo na 20. dubna, oslavila Bořanka v roce 2019 na Staroměstském náměstí v Praze, a to velikonočním koncertem na Bílou sobotu. Svým vystoupením si podmanila všechny návštěvníky velikonočních trhů, turisty i členy ostatních vystupujících souborů a v neposlední řadě příznivce z obce Bořanovice, kteří ji přišli podpořit. Ať už lidé rozuměli slovům písní či jen vnímali krásnou hudbu, která je strhla k tanci a nadšenému potlesku pro muzikanty.

Bořanka pochopitelně hraje i v obci Bořanovice, například 8. května 2019 při Májových oslavách, si kromě nynějších kapelníků Libora a Stanislava Řápkových zahráli i nejmladší pokračovatelé Jakub Řápek na baskřídlovku se svým učitelem panem Josefem Pospíšilem a Adéla Řápková na alt saxofon, rovněž se svým učitelem panem Janem Jandou. A aby Řápků nebylo málo, jejich počet doplnil bratranec obou kapelníků, bubeník a zpěvák pan Zbyněk Řápek.

Když v roce 1935 založil strýc pana Stanislava Řápka staršího pan Emil Řápek v Bořanovicích dechovou hudbu, na kterou navázala v roce 1977 kapela Bořanka, jistě netušil, že v roce 2022 tomu bude již 87 let, co Řápkové v Bořanovicích lidové a zlidovělé písničky hrají.

Libor Řápek

Kapela BOŘANKA | Všechna práva vyhrazena 2020 - 2023
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky